Klienci korzystający z tego rozwiązania po raz pierwszy mogą zarejestrować się za pomocą karty debetowej kredytowej, konta Amazon i numeru telefonu. Cały proces ma trwać poniżej jednej minuty. Następnie użytkownicy mogą zakończyć proces rejestracji w kilka sekund, skanując swoją dłoń przy specjalnym urządzeniu Amazon One umieszczonym w sklepie.

Płatności Amazon One dostępne w kolejnych sklepach

W sumie Amazon zainstalował wspomnianą technologię w 400 placówkach na terenie Stanów Zjednoczonych, a skorzystało z niej już 3 mln klientów. W maju bieżącego roku firma dodała do usługi płatności dłonią możliwość weryfikacji wieku, dzięki czemu w ten sposób można kupować również alkohol – bez konieczności szukania dokumentu tożsamości.

Rozwiązanie Amazon One jest wykorzystywane także w procesie identyfikacji użytkowników, pozwalając klientom na dołączenie do programów lojalnościowych, korzystanie z obiektów sportowych i rozrywkowych czy budynków biurowych. Usługa płatności dłonią jest dostępna w sklepach Whole Foods w USA od ponad dwóch lat.

Niemal od początku powstania Amazon One budzi kontrowersje odnośnie bezpieczeństwa danych. Amerykański gigant twierdzi, że skany odcisków dłoni są szyfrowane i przechowywane w bezpiecznym obszarze w chmurze. Pracownicy Amazona mają mieć ograniczony dostęp do tej bazy. Niemniej wraz z rozwojem popularności tego rozwiązania obawy o poszanowanie prywatności klientów będą tylko rosły.